2015 Google Algoritması Nasıl Olacak ?

Ziyaretçi Bazlı SEO Nedir ?
22 Nisan 2015
SEO ÇALIŞMASINDA ÖZGÜN İÇERİK ÖNEMLİ
24 Nisan 2015
Tümünü Göster

2015 Google Algoritması Nasıl Olacak?

Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google, Nisan ayında yeni algoritması olan Deep Link’ i devreye sokacak. Google yeni algoritması ile şu an için arama motorunda üst sıralara çıkmanın gereği olan anahtar kelimeler artık eskisi kadar önemli bir kıstas olmayacak. Yeni kıstas ise sorular olacak. Nasıl mı ?

 2015-Mobile-algoritma

 

Bildiğiniz üzere şu anki sistemde Google anahtar kelimelere göre istenilen sonuçları karşımıza getiriyor. Ancak aradığımız anahtar kelime ile ilgili kullanıcının karşısına yüzlerce site çıkıyor. Bu da yüzlerce içeriğin içinde istenen bilginin bulunması için çok büyük bir zaman kaybına sebep oluyor. 2015 Google algoritması ileartıkkullanıcılar Google’a soru sorarak içeriğe erişebilecekler. Örneğin; canımız fastfood yemek istiyorsa Google’ da fastfood restoranları diye arama yapıp karşımıza gelen alakalı alakasız bir sürü içerik ile uğraşmayacağız. “Bana en yakın fastfood restoranlarını bul” dediğimizde Google bize istediğimiz bilgiyi çöp bilgilerden arındırılmış olarak net bir şekilde verecek.

 

2015 Google algoritması mobil uyumlu web platformlarını da sevindirecek. Yeni geliştirme ile mobil platformlar da Google aramalarında artık yerini alacak ve mobil uyumlu platformların kullanım oranları arama sonuçlarını doğrudan etkileyecek. Yeni Google algoritması ile kullanım oranı fazla olan mobil platform arama motorunda üst sıralara çıkabilecek.  Bu da demek oluyor ki artık Google yeni algoritması ile mobil uyumlu olmayan web siteleri arama sonuçlarında arka sıralara doğru gerileyecek. Google bu geçiş süreci için web sitelerine bir süre tanıyacak ve o süre içinde mobil uyumlu platformlar geliştirmelerini bekleyecek. Google’ ın bununla yapmak istediği web sitelerini gelir kaybı yaşamadan en az zararla bu yeni sürece entegre etmek. Ancak verilen süreyi etkin bir şekilde kullanmayarak mobil platformlarını oluşturmayan sitelere ise sıralamada alt sıralara düşmekten başka bir seçenek görünmüyor.

2015 googe algoritması

Google yeni algoritmasıcopypaste diye tabir ettiğimiz internet sitelerini ise çok üzecek. Bir önceki algoritma güncellemesi ile özgün içerik üretmeyen internet siteleri zaten büyük sıkıntıya girmiş ve kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalmışlardı. Google yeni algoritması ile yeni ve özgün içeriklere çok daha fazla önem verecek. Buna göre en çok tıklanan web adresleri değil en doğru ve özgün bilgileri veren siteler arama sonuçlarında en üst sıralara çıkabilecek. Google programcıları doğru bilgi vermeyen çöp içerikleri ise geliştirmiş oldukları “Bilgiye Dayalı Güven Algoritması” ile eleyecek. Bilgi doğruluğu esaslı Google yeni algoritması ile önemli olan linkler değil bilgi doğruluğu olacak. Bu yöntemle webde sunulan içerik yine Google programcılarının geliştirdiği Bilgi Esaslı Doğruluk puanına göre arama motorunda sıralanacak. Böylece skoru yüksek olan veriyi sunan web sitesi arama sonuçlarında üst sıralarda yerini alacak. Bir başka deyişle webde en çok yer alan içerik doğru içerik olarak kabul edilecek. Doğru içerik bu şekilde belirlendikten sonra web sitelerinin bu içeriği bulundurup bulundurmamalarına göre sıralamalar belirlenecek. En fazla hit alan siteler değil, en doğru veriyi içeren siteler arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkacak.  Edindiğimiz bu bilgiler ışığında rahatlıkla 2015 Google algoritmasıBilgiye Dayalı Güven Algoritması” temelli olacak diyebiliriz.

2016 Google algoritması