Site Dışı SEO Nedir
6 Ocak 2015
SEO ve Google Plus İlişkisi
3 Şubat 2015
Tümünü Göster

Mobil Websitelerin SEO’daki Yeri

İnternet, son derece baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Hatta internetin teknolojinin diğer alanlarında da gelişim için rehberlik ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. İnternetin gelişimiyle paralel olarak gelişim gösteren bir diğer alan da cep telefonlarıdır. Çünkü cep telefonlarında da son yıllarda inanılmaz gelişmeler olmuştur.

Mobil Website Nedir?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte cep telefonlarındaki gelişim zirve yapmıştır. Akıllı telefonların internet kullanımına imkân vermesi nedeniyle de artık hemen herkes cep telefonları aracılığıyla internete girmeye başlamıştır. Tabi ki bu durumda da web sitelerinin cep telefonlarıyla uyumlu hale getirilmesi konusu gündeme gelmiştir. Bu aşamada adına mobil site denilen siteler ortaya çıkmıştır. Mobil site, herhangi bir web sitesinin cep telefonlarına uyumlu halidir. Bu sayede kullanıcılar cep telefonları aracılığıyla web sitesinin adresine kolayca girebilmektedirler. Böyle bir durumda da bu web sitesinin kullanıcı sayısının artması söz konusu olmaktadır.

Mobil Website ve SEO

Web siteleri internette kullanılan arama motorlarında üst sıralarda yer almaya oldukça özen göstermektedirler. Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için de SEO çalışmaları yapılmaktadır. Bu aşamada Mobil Web sitelerin SEO‘daki Yeri nedir şeklinde sorular sorulmaktadır. Bir web sitesinin mobil uyumlu sürümünün olması ve bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşması durumu SEO açısından son derece önemlidir. Çünkü SEO’nun amacı arama motorlarına web sitesinin üst sıralarda yer almasıdır. Kullanıcı sayısı fazla olan bununla aynı doğrultuda bilinirliği de fazla olan bir web sitesi ise arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla web sitesinin kullanıcı sayısını artırmak suretiyle onu arama motorlarında üst sıralara taşıyacak olan herhangi bir şey SEO açısından oldukça değerlidir. Bu nedenle de Mobil Web sitelerin SEO’daki Yeri oldukça önemlidir.

mobil uyumlu web site

SEO Uyumlu Mobil Website

Mobil sitelerde önemli olan daha fazla kullanıcıya ulaşmaktır. Bu nedenle de mobil sitede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak mobil sitenin cep telefonlarında çalıştırıldığı unutulmamalı ve mobil sitede görsellik olarak telefonu çok fazla zorlayacak ve bu nedenle de sitenin açılmasını engelleyecek tasarımlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca mobil sitede önemli olan konulardan birisi de normal sitede ulaşılabilen tüm menülerin mobil siteden de ulaşılabilir olmasıdır. Tüm bu hususlara dikkat edilerek açılacak bir mobil site kısa zamanda oldukça fazla kullanıcıya ulaşacaktır. Kullanıcı sayısını artması da Mobil Websitelerin SEO’daki Yeri açısından son derece dikkat edilen bir konudur. İnsanlar daha uzun yıllar boyunca cep telefonları aracılığıyla internete girecekleri için mobil siteler her zaman önemli olacaklardır. Tabi ki bu durumda SEO çalışmalarında da mobil sitelerin kullanımı etkili bir yöntem olarak kullanılmaya devam edecektir. Bu durumda da Mobil Websitelerin SEO‘daki Yeri her geçen gün daha da fazla olacaktır.

responsive-mobil-site-SEO