Organik Hit Almak Gerekli Midir
15 Nisan 2015
Whois sorgusu nedir nasıl kullanılmalıdır?
16 Nisan 2015
Tümünü Göster

SEO’ da Meta Düzenlemesi

Seo çalışmasına yeni başlayan bilinçli kişilerin ilk yaptıkları düzenleme meta düzenlemesidir. Meta düzenlemelerinin yanında seo çalışmalarına başlangıçta backlink işlemleri ile başlayanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Sayfaya meta düzenlemesi ile başlayacak seo’ cuların ilk olarak title, keywords, description kısımlarında düzenlemelere başlaması tavsiye edilmektedir.

Meta düzenlemesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında anahtar kelime kullanımı gelmektedir. Anahtar kelimeler çok yoğun olarak kullanılmamak kaydıyla bu kısımlarda geçmelidir. Genelde anahtar kelimenin sol tarafa yakın olması arama motorları tarafından dikkate alınmayı sağlar. Bu nedenle anahtar kelimenin sol tarafa yakın kullanılmasına özen gösterilmelidir.

En çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise özgünlüktür. Gerek başlık metinleri olsun gerekse de metinlerin içeriği olsun tüm bunların özgün içeriklere sahip olması gerekmektedir. Özgün olmayan içerikler Google tarafından fark edilmekte ve sitenin arama sıralamasında alt sıralara düşmesine sebep olmaktadır. Hatta özgün olmayan kopyala yapıştır yapan siteler zaman zaman Google tarafından banlanmaktadır. Bu nedenle bu konudaki yapılan çalışmalarda en temel noktalardan birisi de özgünlük oranının korunmasıdır. 

Site içi optimizasyon çalışmalarının başlangıcı sayılan meta düzenlemesi çalışmaları doğru ve mantıklı bir şekilde yapılmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu tür çalışmalardaözgün içerikler çok önemli bir yer tutmaktadır. Son yapılan algoritma değişiklikleriyle beraber artık özgün içeriğe sahip olmayan web sitelerinin Google ortamında hayatını sürdürme şansı bulunmamaktadır. Özgün içerik kullanmayan birçok web sitesi arama motoru sıralamalarında Google tarafından gerilere düşürülerek cezalandırılmıştır. İçeriklerin özgün olmasının yanında doğru bilgiler içermesi de önemli bir husustur. Google bu sene yürürlüğe sokacağı yeni algoritmasında özellikle bu konuya ağırlık vermiş ve doğru bilgileri barındırmayan içeriklere bir takım yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştır. Buna göre; doğru içerikler üreten web sitelerinin Google’ da üst sıralarda olması diğer sitelere göre çok daha kolay olacaktır. Meta kısımlarının oluşturulma aşamalarından biri de sayfa içeriklerinin bir takım imleme etiketleri veya görsellerle desteklenmesidir. İçeriklerde imleme etiketlerinin kullanılması ve bu imleme etiketlerinin görsellerle desteklenmesi meta düzenlemesi çalışmalarının bir başka önemli konusudur. Sayfadaki link geçişlerinin etkili bir şekilde kullanılması, resim ve diğer görsellerin parametrelerinin eksiksiz olarak düzenlenmesi, web sitesindeki dosyaların boyutlarının küçültülmesi gibi daha bir çok kriter sayfa içi optimizasyon çalışmalarının en hassas yapılması gereken konularındandır.

Unutulmaması gereken bir husus da sayfalarda kullanılan kod kullanımlarının yeni web standartlarına uygun olarak düzenlenmesi ve  mobil uyumlu uygulamalara ağırlık verilmesidir. Google 2015 yılında uygulamaya koyacağı yeni algoritmasında özellikle mobil uygulama kullanımına çok önem vermekte ve mobil uygulamaları da arama motoru sıralamalarına dahil etmeyi düşünmektedir. Buna göre web sitelerinin mobil uygulama versiyonlarının olması Google’ın gözünde artı puan kazandırmakta ve sitelerin arama sıralamasında yukarılara  tırmanmasına imkan vermektedir.

web site meta tag