Mobil Websitelerin SEO’daki Yeri
3 Şubat 2015
Web Tasarımda CSS’nin Önemi
5 Şubat 2015
Tümünü Göster

SEO ve Google Plus İlişkisi

Günümüz dünyasında internet tüm insanların vazgeçemediği ve neredeyse günün her anında kullandıkları bir teknoloji haline geldi. Özellikle sosyal medya sitelerinin hayatımıza girmesiyle birlikte artık her an akıllı cep telefonlarımız aracılığıyla internete girip paylaşımlarda bulunabilmekteyiz. Günümüzde bilinen ve en çok kullanılan sosyal ağ siteleri facebook, twitter ve Google Plus siteleridir. Bu sosyal ağlar sayesinde artık dünya çok daha küçük bir hale gelmiştir. Çünkü dünyanın bir ucunda yaşayan kişinin paylaşımları anında dünyanın öteki ucundaki insana ulaşabilmektedir. Bu sosyal ağların en önemli özellikleri de bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşıma diğer kullanıcılar tarafından yorum yapılabilmesine imkân vermeleridir. Bu sayede kullanıcılar arasında yoğun bir şekilde fikir alışverişi yapılmakta ve insanlar beğendikleri veya beğenmedikleri bir şey ile ilgili olarak anında diğer kullanıcıları bilgilendirmektedirler.

Etkili Bir Sosyal Ağ: Google Plus

Sosyal ağlar içerisinde kendisine önemli bir yer edinen Google Plus, son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Google Plus’ın en büyük özelliği bünyesinde barındırdığı e-mail, Google haritalar, Gtalk gibi özelliklerin hepsinin bir arada kullanılmasına imkân vermesidir. Google Plus’ta arama motoru tarafından sunulan resim, video ve siteleri arkadaşlarınızla anında paylaşabiliyorsunuz. Bu tür bir paylaşımda bulunmak için yapmanız gereken paylaşacağınız şeyin yanında bulunan yukardaki gibi kırmızı zemin üzerine g harfi ve yanında + işareti olan kısma tıklamaktır. Bu nedenle de herhangi bir web sitesinde yer alacak Google+ botunu sayesinde web sitesinin Google arama motorunda üst sıralara yerleşmesi mümkündür. Bu noktada SEO ve Google Plus İlişkisi büyük önem arz etmektedir.

Google+ seo

Google Plus ile SEO Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinde kullanılan Google+ butonu sayesinde Google Plus kullanıcıları o web sitesinin içeriğini paylaşabilmektedirler. Bu sayede diğer kullanıcıların da o web sitesinin içeriğinden haberdar olmaları sağlanmaktadır. Dolayısıyla SEO açısından Google Plus son derece önemli bir yere sahiptir. Çünkü SEO’da amaç web sitesini arama motorlarında üst sıralara taşımaktır. Google Plus sayesinde de kullanıcılar tarafından beğenilen site içerikleri diğer kullanıcılar ile paylaşılmakta ve bu durumda web sitesinin bilinirliği artmaktadır. Yani Optimizasyon ve Google Plus İlişkisi doğru kurulursa bu ilişki web sitesine oldukça fazla avantaj sağlayacaktır.

Google Plus’ın Avantajları

SEO çalışmalarında sosyal ağların önemi zaten oldukça fazladır. Ancak Google Plus bir Google ürünü olduğu için bünyelerinde Google+ butonuna yer veren web sitelerinin Google arama motorunda üst sıralarda yer alma şansları diğer sitelere oranla daha yüksektir. Bu nedenle de SEO ve Google Plus İlişkisi konusuna daha fazla önem verilmelidir. Etkili bir arama motoru optimizasyon çalışması için web sitesi içeriğinde mutlaka Google+ butonu aktif bir şekilde yer almalıdır. SEO ve Google Plus İlişkisi ilerleyen zamanlarda daha da fazla önem kazanacaktır. Bu nedenle de şimdiden SEO çalışmalarında bu konuya dikkat edilmesi web sitesinin geleceğine yatırım yapılması anlamına gelecektir.

SEO ve Google Plus