Site İçi ve Site Dışı Seo Çalışması

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?
14 Nisan 2015
Organik Hit Almak Gerekli Midir
15 Nisan 2015
Tümünü Göster

Site Analizi

seo analiz

Site analizi web platformlarında başarılı olmak için mutlaka yapılması gereken çalışmalardan biridir. Bir başka deyişle site analizi olmazsa olmaz diyebiliriz. Arama motorlarının içerisinde olduğunuz sektörle ilgili web sitelerini değerlendirme kriterlerini öğrenmek ve düzenli olarak takip etmek, yapılacak seo çalışmalarını bu verilerin ışığı altında yeniden şekillendirmek başarılı bir web projesi için yapılması gereken elzem hareketlerden biridir.

Her şeyden önce arama motorlarında sitenizin üst sıralarda yer alması size direkt olarak ziyaretçi kazandıracak ve eğer ticari bir işletmeyseniz satışlarınızı artıracaktır. Eğer bir internet sitesinin trafiği gün geçtikçe artıyorsa bu sizin satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Kısaca söylemek gerekirse çalıştığınız sektör, rakipleriniz için yapmış olduğunuz site analizleri sizi başarıya götürecek yolların en başında gelmektedir.

of page seo

Site analizi yapılırken değerlendirmesi yapılacak unsurlar; rakip sitelerin baclinkleri, alan adlarının durumu ve seo çalışmaları kapsamında neler yaptıklarıdır. Bütün bu veriler dikkate alınarak kendi siteniz için bir eylem planı yapılması ve bu plana göre hareket edilmesi çok önemlidir. En etkili sonuçları en kısa sürede yapabilmek için bu analizlerin nasıl yürütüleceği konusunda ise şunları söyleyebiliriz.

Öncelikle bir firmanın ya da kişisel bir web sitesinin hangi anahtar kelimeleri seçeceği çok önemlidir. Site sahibi eğer dışarıdan yardım alıyorsa bu bilgileri yardım aldığı kişi veya kuruma doğru bir şekilde anlatmalıdır. Çünkü seo uzmanları öncelikle anahtar kelimelere yönelik bir çalışma yapacakları için bu konu seo uzmanları için çok önemlidir. Anahtar kelimeleri belirlemek işin başlangıç noktasını oluşturur. Bu aşamadan sonra site analizi safhasına geçilmektedir.

seo çalışması On-and-Off-Page-SEO

Site Analizi Nasıl Yapılır ?

1. İlk olarak web sitesi incelenir ve On Page SEO açısından uyumlu olup olmadığına bakılır.
2. Daha sonra siteninönceden yapılmış Off Page SEO çalışmaları var ise uygunluk ve etkinlik durumları incelenir.
3. Belirlenmiş olan anahtar kelimelerin aranma kapasiteleri ve bu kelimelerin rekabet durumları incelenir.
4. Aynı sektörde faaliyet gösteren rakip firmaların web sitelerinin arama sonuçlarındaki mevcut durumu, backlink çalışmaları ve On Page durumlarıincelemeye tabii tutulur.
5. Sektördeki diğer firmaların arama motorlarında ne şekilde göründüğü incelenir.
6. Diğer rakip firmaların ve çalışma yapılacak sitenin Alexa, Pagerank ve Trustrank değerleridetaylı olarak incelenir.
7. Rakip sitelerin özgün içerik kullananları ile çalıntı içerik kullananları birbirinden ayrıştırılır.
8. On Page SEO kriterlerine uyumluluk durumları kontrol edilir.

Site analizleri ilerideki zamanlarda yapılacak organik çalışmaları şekillendiren yegâne unsurlardan birisidir. Site analizlerini etkin ve verimli bir şekilde yapmak, elde edilen verileri doğru bir şekilde okuyabilmek ister ticari alanda faaliyet gösteren bir web sitesi olsun isterse de kişilerin kendi bireysel web siteleri olsun arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve yoğun bir ziyaretçi trafiği sağlamak için en etkili yollardan birisidir.

Site Analizi Nasıl Yapılır

İlgili Yazılar

  Site İçi Seo Nasıl Yapılır      

   Siteye Backlink Sağlamak ( Site Dışı Seo )