Web sitesinde İdeal Etiket Nasıl Kullanılır?

Finansal Piyasa Nedir?
12 Nisan 2015
Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?
14 Nisan 2015
Tümünü Göster

Web sitesinde İdeal Etiket Nasıl Kullanılır?

İdeal Etiket Nasıl Kullanılır

 

Web sitelerinde ideal etiket kullanımınasıl olur sorusunun cevabına geçmeden önce Seo’ nun ne olduğu konusunda kısa bir açıklama yapmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

SEO, İngilizce Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimazyonu kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Google gibi arama motorlarında web sitelerinin arama sonuçlarına göre üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmaları anlatmak için kullanılır. Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almak istemesinin ise tek bir amacı vardır. Sitenin kuruluş amacına bağlı olarak ya içeriğini daha fazla kitleye ulaştırmak ya da reklam yaparak satış pazarlama faaliyetlerini hedef kitlesine duyurmaktır.

Seo çalışmaları içinWeb sitelerinin doğal yöntemlerle ulaşması çok zor olan web popülerliğine bir takım özel teknikler kullanarak ulaştırma metodudur diye de tarif edebiliriz. Google algoritmalarını yazan mühendisler için temel mantık doğal yollarla popülarite sağlamaktır. Bu yüzden SEO çalışmalarında doğallık çok önemli bir kriterdir. Eğer ki Google algoritmaları site içeriğinde herhangi bir doğal olmayan durum fark ederse Google sitenin banlanmasına varana kadar çok ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Doğal olmayan SEO çalışmaları yalnızca Google tarafından değil siteye gelen ziyaretçiler için de olumsuzluk yaratmaktadır. Fark edilebilecek şekilde bir SEO çalışması yapmak ziyaretçilerin gözünde sitenin yapay ve ciddiye alınmaması gereken bir site olduğu izlenimi yaratmaktadır.
Bir SEO çalışmasında ideal etiketkullanımıbu çalışmaların en temel dayanağını oluşturur. Örneğin herhangi bir web sitesinde yayınlanan bir yazıda ideal etiketkullanımı o yazı ile direkt alakalı etiketler kullanmak olmalıdır. Yazının amaçladığı konu her neyse o konunun dışında kullanılan bir etiket seçimi en sık yapılan hatalardan biridir. Bunun yanında etiket kullanımı konusunda sıklıkla yapılan bir başka hata ise etiketlerin sayıca çok fazla kullanımıdır. Sayıca olması gerekenden fazla sayıda etiket kullanmak hem Google hem de siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin gözünde yapay bir site algısı oluşturmaktadır. Bir yazıda ideal etiket kullanımı sayısı yazının uzunluğuna göre belirlenebilir.
Örneğin;
100 kelimelik bir yazı için tavsiye edilen etiket kullanım sayısı 3 veya 4
200 kelimelik bir yazı için tavsiye edilen etiket kullanım sayısı 5 veya 6
300 kelimelik bir yazı için tavsiye edilen etiket kullanım sayısı 7 veya 8 olmalıdır.

Etiket kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri kısaca özetlemek gerekirse;

  • – Etiketler yazıda en fazla yer alan sözcüklerden oluşmalı,
  • – Etiket sayısı yazının uzunluğuna göre belirlenmeli,
  • – Yazıda anlatılmak istenenlerle kullanılan etiketler birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Eğer yazıda ön plana çıkartılmak istenen ana konu ile ilgili bir etiket bir başka deyişle anahtar kelime kullanımı var ise, bu etiketler yazıda sıkça geçen kelimelerden oluşuyorsa ve etiket sayıları yazının uzunluğu ile doğru orantılıysa bu sitenin SEO çalışmaları açısından doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz.