SEO ve Google Plus İlişkisi
3 Şubat 2015
Çapraz Link Değişimi
19 Şubat 2015
Tümünü Göster

Web Tasarımda CSS’nin Önemi

İnternet baş döndürücü bir hızla gelişimini sürdürürken web siteleri de her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. İnternet kullanımının temelini oluşturan web siteleri hemen her gün bir yenilikle insanların karşısına çıkmaktadırlar. Bu sayede sürekli güncel kalıp kullanıcı isteklerine de kayıtsız kalmayan bu web sitelerinin oluşum aşaması her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Bir web sitesi açabilmek için ilk önce yapılması gereken şey domain satın almaktır. Domain, internet âleminde web sitesinin yer alacağı alan anlamına gelmektedir.

Web Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

Web sitesinin kurulumunda site tasarımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü bir web sitesinin tasarımı o sitenin vitrinidir. Ziyaretçiler siteye girdikleri zaman ilk olarak bu tasarıma bakmaktadırlar. Tasarımı güzel ve dikkat çekici olmayan bir web sitesinin uzun ömürlü olacağını söylemek doğru olmaz. Bu nedenle de web sitesi kurulurken dikkat çekici ama bir o kadar da kolay kullanım imkânı sunan bir tasarım tercih edilmelidir. İşte bu noktada ortaya CSS adı verilen kod sistemi çıkmaktadır.

CSS, İngilizce bir kavram olan Cascading Style Sheets’in kısaltması olarak kullanılmaktadır. Web Tasarımda CSS’nin Önemi oldukça fazladır. Çünkü CSS, internet sayfalarının görünümlerini değiştirmeye yarayan bir dosyadır. Bu dosya, ‘.css’ uzantılı bir dosyadır ve kullanıcılar bu dosyayı bilgisayarlarına kolay bir şekilde indirerek kullanabilmektedirler. CSS, web sitelerinde yer alan görsellerin daha iyi görünmesini ve web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede web sitesi oldukça hızlı bir şekilde açılmaktadır ve web sitesi görünümü de gözle görülür şekilde değişmektedir. Bu nedenle de Web Tasarımda CSS’nin Önemi konusunda yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır.

css-kodlama-seo

CSS Ne İşe Yarar ?

Web Tasarımda CSS’nin Önemi ile ilgili olarak söylenecek ilk şey CSS’nin web sitesi içeriğinde bulunan renk ve yazı tiplerinin her sayfa için ayrı ayrı yönetilmek yerine tüm sayfalar için tek bir yerden yönetilmesini sağlayan kodlama türü olduğudur. Örneğin bir web sayfasının ana sayfasındaki başlıklar ve yazı tipinin diğer sayfalarda da aynı olması için her sayfada benzer işlemin yapılması gerekecektir. Ancak CSS sayesinde tek bir kod ile tüm sayfalarda aynı yazı stili ve rengini kullanmak mümkün hale gelmektedir. Bu sayede hem zaman tasarrufu hem de kolaylık sağlanmaktadır. Bu nedenle de CSS uygulaması web tasarımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlayan bu uygulama web sitesinin daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşmasına da yardımcı olmaktadır. CSS sayesinde ziyaretçi sayısı artacak olan web sitesi arama motorlarında da üst sıralara yerleşebilmektedir. CSS uygulamasının kullanıcılara sağladığı bu çok yönlü fayda nedeniyle bu uygulama dünya genelinde web tasarımında en çok tercih edilen uygulamadır. Bu nedenle de Web Tasarımda CSS’nin Önemi her geçen gün artmaktadır.

CSS Ne İşe Yarar