Whois sorgusu nedir nasıl kullanılmalıdır?

SEO’ da Meta Düzenlemesi
16 Nisan 2015
Sosyal Medya ile SEO Yapma Mantığı
20 Nisan 2015
Tümünü Göster

Whois sorgusu nedir nasıl kullanılmalıdır ?

Whois bilgisi 3 bölümden oluşur. Bunlar: alan adı sahibi, alan adı yöneticisi ve alan adı teknik işlerini yapan kişinin bilgileridir. Whois bilgisinin alınmasındaki amaç bir problem olduğunda alan adı sahibine ulaşabilmektir.
Whois bilgisini alan adını alan kişi belirler. Alan adı satın alanlar genellikle kendi kişisel bilgilerini whois bilgisi olarak girdiklerinden farkında olmadan tüm kişisel bilgilerini internete açmaktadırlar. Bu bilgiler istenilirse alan adı satan firma tarafından değiştirilmektedir.
Alan adı satan firmaların sitelerinde genellikle whois bilgilerini değiştirmek için bir yer vardır. Bu yerleri kullanarak whois bilgilerini değiştirebilirsiniz. Böylece kişisel bilgilerinizin herkese açık olmasını engelleyebilirsiniz.
Whois sorgulaması yapan sitelerin çoğu bir alan adını her istendiğinde tekrar tekrar sorgulamazlar. Bazı siteler ise bu bilgiyi kalıcı olarak kayıt ederler, belli zaman aralıkları içinde de bu bilgileri güncellerler. Örneğin ; bir kimse bir alan adını 500 kere sorgularsa, whois sorgusu yaptığı yerler bu hareketi aşırı sorgu olarak görüp, sorguya izin vermeyebilirler. Ayrıca whois sorgusu yapmak teknik açıdan kaynak tüketen bir iştir. Çoğu alan adının whoisbilgileri en az 1 sene sonra değiştiği için aynı şeyleri defalarca sorgulamanın hiçbir anlamı yoktur. En sık değişen bilgi bile genelde senede bir alan adı yenilendiğinde değişir. Bu nedenle de her seferinde aynı şeyi sorgulamak gereksizdir.
Whois bilgileri değiştirildikten sonra genellikle hemen güncellenmez. İnternette sınırsız sayıda web sitesi olduğu için bu bilgilerin güncellenmesi zaman almaktadır.

whois bilgisi gizleme

Whois Sorgusu Nasıl Kullanılmalıdır ?

Öncelikle alan adı sahiplerinin yapması gereken whois bilgilerini kontrol etmeleridir. Eğer whois bilgilerinde kimsenin görmesini istemediğiniz birtakım bilgiler var ise, yapmanız gereken hemen alan adı aldığınız firmayı arayarak whois gizleme özelliğinin olup olmadığını öğrenmek ve eğer varsa bilgilerinizi gizlemektir. Eğer bu özellik ücretli ise whois bilgilerinizi değiştirmelerini talep edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus vermiş olduğunuz e-mail adresinizin doğru ve de güncel olmasıdır.
Eğer whois bilgilerinizde güncelleme yaparsanız bu güncellemeler 1 gün sonra diğer sitelere yansımaktadır. Ancak değişikliği yapmadan önce bilgilerinizi kaydetmiş olanlar için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Unutulmaması gereken husus bu bilgilerin bazı kişiler tarafından ücretli olarak satılabileceği ihtimalidir.
Whois bilgileri konusunda en yanlış bilinen husus whois sorgusu yapan sitelerin bu konuda size yardım etmek zorunda oldukları yanılgısıdır. Whois bilgilerini sorgulayan sitelerin kesinlikle bu konuda size yardım etmek gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Size yardım etmek zorunda olan ve sizin probleminizi çözmekle yükümlü olan alan adı satın aldığınız web siteleridir. Bu siteler bu tür hizmetleri size vermek için sizden para almakta olup, whois bilgileri konusunda herhangi bir probleminiz olduğunda ilk başvuracağınız yerin alan adı satın aldığınız firmalar olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.

whois gizleme özelliği